TESKOMB Olağanüstü Toplantı ve Semineri Antalya Manavgat’ta Yapıldı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde düzenlenen Olağanüstü Genel Kurulu ve eğitim seminerinin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap AŞÇI, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir AKGÜL ve Türkiye genelinden bine yakın kooperatif başkanının katılımı ile TESKOMB Olağanüstü Toplantısı yapıldı.

TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül hem eğitim çalışması hem de olağanüstü genel kurul yaptıklarını belirterek, “Burada iyi taraflarımızı değil, eksiklerimizi konuşacağız. 10 bin kişilik, 20 bin kişilik yerlerde 2- 3 kooperatif kurup yüksek maaş alanları aramızda barındırmayacağız. Bu kuruma yapılan emekleri zayi ettirmeyeceğiz” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, esnaf ve sanatkârlarımız ne sorunları varsa burada dile getirilerek nasıl bir çözüm üreteceğimizi dile getirdi. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa bunu da bakanlık olarak yapmaya hazırız. Kooperatiflerimizi güçlü hale getirmemiz lazım Bu kooperatiflerimizi esnafımıza danışman hale getirmemiz lazım. Esnaf ve sanatkârımıza işsizlik fonu getirelim. Esnaf olan arkadaşlar başına hastalık geldiğinde, iflas ettiğinde ya da herhangi bir nedenle işini bıraktığında bir fon oluşturalım. Bu esnaf kardeşlerimiz 6 ay ile 9 ay arasında en azından kiralarını ödeyip evlerine ekmek götürsünler. Bu noktada esnaf 50 lira veriyorsa biz de 50 lira verelim. Bu işi sahiplenelim.

TÜFENKCİ, yeni kooperatifler açılmasının da sınırlandırılmalı, Mevcut kooperatiflerin yapısını güçlendirilmesi gerektiğini, genel kurulların her yıl değil de 4 yılda bir yapılmasını, çünkü her yıl yapılan genel kurul kooperatiflerimize maddi yük yüklemektedir. Yılbaşı itibariyle Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile finansmana erişimin kolaylaştırılmasında önemli bir reformu hayata geçireceklerini dile getirdi.

Esnafımız, küçük işletmelerimiz mal varlıkları genellikle taşınır mallar. Bankalara ‘Siz neyi koysak bu yasaya küçük işletmelerden rehin alırsınız?’ diye sorduk. Bize 40-50 öneri getirdiler. Adamın 700 bin lira değerinde ahırda hayvanı var ama 50 bin lira kredi alamıyor. Niye alamıyor? Çünkü arsası yok, evi yok. Bankalar ‘Bunu yasaya yazarsanız biz bunu teminat olarak kabul edebiliriz’ dediler. KOBİ’lerin sadece yüzde 22’sinin gayrimenkulü var. Adamın 100 bin liralık torna tesviyesi var ama banka kabul etmiyor. ‘İlla gayrimenkul getir’ diyor. Torna tesviye makinesi var teminat olarak koyduk. Adamın hammaddesi var işletmek istiyor ama kredi bulamıyor. Bankalar belli şartları taşıması halinde onları da teminat olarak kabul edebileceğini belirtti. Bu yasa ile bundan sonra esnafın finansmana erişimi kolaylaşacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 15 Temmuz’da esnafın sokağa çıkarak hükümetin yanında yer almasının çok önemli olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, “Siz bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bu nedenle sizlere hizmetkarlık yapmak bizim için onurdur” dedi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’nin süper güç olduğunu ve küresel lider ülkeler arasına girdiğini belirterek, Rum kesimiyle barışa hazır olduklarını, ancak Rumlar ve Yunanistan’ın keskin açıklamalar yaptığını kaydetti. Atun, “Türkiye’nin garantörlüğü ve Mehmetçik olmadan biz nasıl anlaşma yapacağız. Mehmetçik’in olması ayyıldızlı bayrağın adada dalgalanmasıdır. Biz Türkiye ile birlikte güçlüyüz” diye konuştu.

Ayrıca Esnaf ve sanatkârlarımıza Kredi faiz oranlarının her zaman düşük olmasına, Faizsiz Kredi verilmesine, kredi limitlerinin yükselmesinde takibe düşen esnaflarımızın temerrüt faizlerinin silinmesinde büyük ölçüde katkıları olmuştur.

Toplantıda Türkiye ve KKTC’deki kefalet kooperatifleri arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla protokol imzalandı. Bu protokol ile Kıbrıs’ta faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar kooperatifleri ile Türkiye’dekiler arasında ilişkilerin geliştirilmesinin amaçlanmıştır. Protokol töreninin ardından Bakan ATUN; Bakan TÜFENKCİ’ye, AKGÜL’e ve Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU’na tablo hediye etti.

KAYNAK : MALATYA ALTIN HABER – ANTALYA GAZETEM