Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ya da var olan işletmenizi daha da büyütmek mi istiyorsunuz? O zaman KOSGEB kredisi sizin için kesinlikle en uygun seçenek olarak durmaktadır. Kosgeb, girişimcilere, kendi işyerlerini kurmak isteyen kişilere hibe desteği veren ya da çok faizsiz kredi imkanı sunan bir kuruluştur. Kosgeb kredi desteği nasıl alınır? Kosgeb kredi desteği için bazı koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi, girişimcilik kursunu tamamlamanız gerekmektedir. Daha önce 56 saat olan bu kurs süresi 36 saate düşürülerek girişimcilere daha kolay yoldan destek olunmaktadır. Dilerseniz kredi hesabı nın hazırladığı yazıya bir bakalım;

Kosgeb Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

Kosgeb kredisi için gereken şartlardan bahsetmeden önce kosgeb kredi seçeneklerinden bahsedelim. Daha önce karşılıksız 30.000 TL kredi imkanı tanıyan kosgeb, bu miktarı 50.000 TL’ye kadar çıkarmış bulunmaktadır. Yine 70.000 TL olan olan faizsiz kredi desteğini de 100.000 TL olarak güncellemiştir. Burada kosgeb size bazı avantajlar sunmaktadır. Siz gidip işletmenize gereken harcamayı yapacaksınız, daha sonra bu harcama makbuzlarını kosgebe getirdiğinizde size peyderpey ödemeler yapılacaktır.

Kosgeb Geri Ödemesiz Hibe Verir Mi ?

Evet, kosgeb size işletmeniz için geri ödemesiz kredi vermektedir. Bu rakam daha önce 30.000 iken şimdi 50.000 TL olarak belirlenmiştir.

Elinde Parası Olmayan ve Hazır İşletmesi Olmayan Kişi Kosgebten Kredi Alabilir Mi?

Kosgeb’in amacına baktığımızda, var olan işletmelerin gelişimi ve bir işte tutturabileceğini düşünen heyecanlı girişimci ruhlu kişilere kredi vermektedir. Yani birisi gidip de, ben iş yeri açmak istiyorum bana da 50.000 TL karşılıksız kredi verin derse bu kişiye kredi verilmez. Kişinin her şeyden önce açacağı iş yerine kendisinin harcama yapması gerekmektedir. Daha sonra yapılan harcamaları gösteren makbuzlarla bu yardımdan yararlanabilir.

Hiç Param Yok Ama Girişimci Olarak İş Yeri Açmak İstiyorum

Kosgeb maalesef u durumdaki kişilere direkt hibe ya da kredi vermez. Ksogeb2in çalışma prensibi şudur: sen gidip gereken işlemleri halledip iş yerini açacaksın, ondan sonra bize gelip bizden destekleme isteyeceksin. Biz de seni kursa alacağız başarılı olursan sana hibe yada kredi veririz.

Kosgeb Destekleri Ne Kadar Olmaktadır?

Kosgeb destekleri kişilerin cinsiyetine ve kişilerin yaşadıkları bölgelere göre değişmektedir. Burada bir cinsiyet ayrımı söz konusu değildir. Fakat, bayanların iş kurma konusunda kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için devletin bu konuda desteği mevcuttur. bayanlara kosgeb kredi desteği %90’ı bulmaktayken, erkeklerde bu oran %70’lerdedir.

Hibe Çıkan Kişiye Parayı Hemen Verir Mi?

Girişimcilik kursunu başarı ile bitiren kişilere hibe ya da faizsiz kredi çıkmaktadır. kendisine bu gibi destekleme çıkan kişiler, öncelikle işletmesine gereken harcamayı yapacak ve bunu faturalandıracak. Bu faturaları kosgebe götürdükçe hesabına gereken miktarda para aktarımı yapılır.

Kosgeb Kredisi Borçlu Kişilere Çıkar Mı?

Kosgeb kredisi almak isteyenlerin bankalara borcunun bulunup bulunmaması kosgeb açısından önemli değildir. Önemli olan kosgebin özellikle 100.000 TL faizsiz kredi için bankalardan isteyebileceği teminat mektubu konusunda sorun çıkmamasıdır. Bankalar borcu olan biri teminat mektubu almazsa kredi çıkmaz. Ama hibe olan 50.000 TL’de bu şart aranmaz.

Esnaflar Kosgebten Kredi Kullanabilirler Mi?

Esnafların en uygun kredi kullandıkları yerler, esnaf kefalet odalarıdır. Ama özellikle kosgebin vermiş olduğu 50000 TL hibe ve 100000 TL faizsiz kredi birçok esnafın rüyalarını süslüyor diyebiliriz. Fakat burada kosgeb işi hazır olan esnafa kredi vermez. Ama bir esnaf illa ki bu krediden yararlanmak istiyorsa, mevcut işyerini kapatıp yeni vergi numarası ile başka yeni bir iş açmayı deneyebilir. Bu şekilde yeni bir başvuru yapılabilir. Ayrıca mevcut iş yerini büyütmek için de kosgebe başvuru yapması durumunda, kendisine kredi imkanı verilebilir.

Arı, Keçi, Koyun, İnek, Tavuk Satın Alımlarında Kosgeb Kredisi

Kosgeb hayvan alımlarında kredi vermez. Bu krediyi başka kuruluşlar karşılamaktadır. Fakat bu hayvanların barınması ve ekipmanları için kosgeb desteği mevcuttur.

KAYNAK : www.kredihesabi.com – İLGİLİ SAYFA