Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu

Uzayan kredi vadelerini ödemeye ömürlerin yetmediği günümüzde, ölen kişiler de kredi ve kredi kartları borçları ile öbür dünyada gitmektedir. Bu durumda ölen kişinin kredi ve kredi borcukalmadığı düşünülür. Oysa ölen kişinin yasal mirasçıları, bu borçları ödemek zorundadır.

Biri öldüğünde sadece varlıkları değil borçları da yasal mirasçılara kalır. Ölen kişinin borçlarını ödemek istemiyorsanız, reddi miras yapabilirsiniz. Bu durumda sadece borçları ödemekten değil, miras olan kalan mallardan da mahrum olursunuz. Bu yüzden borçları ödeyip ödemeyeceğiniz size kalmış bir husustur.

Bankalar kredi verirken ölüm teminatlı sigortalar yaparlar. Eğer sigorta yapıldıysa, miras olarak borçlar kalmayacak ve banka alacağını sigortadan tahsil edecektir. Ama sigorta yoksa, ölen kişinin mal varlığı varsa, bunlara haciz koyacaktır.

Mirası Reddetmenin Süresi

Mirası reddetmek için, ölen kişinin ölümünden sonraki 3 ay içinde ilgili yerin Sulh Hukuk Mahkemesine giderek, mirasın reddedilmesi gerekir. Eğer bu 3 aylık süre geçtiyse, kişi mirası almaya hak kazanır.

Miras olarak kalan borçların ödenmesi için uzlaşmaya gidilmelidir. Taahhütte bulunulan bir borcu ödememek, mirasçının başına bir sürü dert açacak ve onun da yasal haklarını engelleyecektir. Bu yüzde ölen kişinin kredi borcu ya da diğer borçları, reddi miras yapılmadıysa ödenmelidir.

Ölen Kişinin Borçlarının Özel Durumlarda Silinmesi Mümkün

Ölen kişinin borçlarının silinmesi, bankanın kendi iç politikası ile ilgili bir durumdur. Bazen doğal afet durumlarında, ölen kişilerin borçları silinmiş ve bir sosyal sorumluluk olarak düzenlenme getirilmiştir.

Yakın zamanda maden faciasında ölen kişilerin borçlarını silen bankalar olduğu gibi, duyarsız kalan bankalar da olmuştur. Yani bu durum tamamen bankanın olaylar karşısındaki tutumu ile yakından alakalıdır ve buna göre belirlenir.

Ölen kişinin borçları silinir mi sorusu bir çok yakınını kaybeden kişinin merak ettiği bir sorudur ve bu doğrultuda izlenecek ilk yol, ölen kişinin çalıştığı bankalarla görüşüp, kullandığı kredi varsa ölüm sigortasının olup olmadığını araştırmaktır. Eğer ölüm sigortası teminatı varsa, mirasçıdan borcun ödenmesi talep edilmeyecektir. Ancak sigorta yoksa, banka ile görüşülüp uygun bir ödeme planı hazırlanması istenebilir.

KAYNAK : KREDİ HESABI