Kredi Kara Liste Nedir?

Kredi Kara Liste Nedir?

İnsanların doğal olarak kenarda birikmiş belli bir paraları olmayınca kredi çekme yolunu kullanıyor. Bu çektikleri kredilere zamanın da ödeme yapmaları gerekmekte. Zamanında ödeme yamadıkları takdirde de kredi notu düşmeye başlar. Bir kaç ay ödeme yapmadıkları takdirde de takibe alınırlar. 3 taksit ödenmediği takdirde de yasal takip süreci başlar. Yasal takip süreci başlığında da ödeme yapılmaz ise kredi çekilen banka tarafından müşterinin, kredi kullanırken belirttiği adrese ihtarname gönderilir.

Bankaların gönderdiği ihtarname ile müşterinin eline geçtiği tarihten itibaren de bir hafta içinde, kredi kullanan müşteri ödeme yapmaz ise, dosya bankanın avukatlarına verilir. Bankanın avukatları müşteri ile görüşme sağlar, müşteriye son bir ödeme için süre verilir. Yine ödeme yapılmaz ise icra takibi başlar. İcra takibi başlaması ile bankanın avukatları aracılığı ile müşteriye icra gönderilir. 10 süre verilir. Bu sürede de ödeme yapılmadığı takdirde de kişinin maaşlı çalışıyor ise çalıştığı iş yerine icra dairesi tarafından yazı gelir ve kişinin bağlı olduğu birimin mutemedi kişinin maaşının 1 / 4′ ü oranın da kesinti yapmaya başlar. Bu kesinti borç miktarı bitene kadar devam eder.

İcra takibi başladığı andan itibaren borçlu müşteri kara listeye girer. Bu borcu öder ve kara listeden çıkması için belli bir sürede başka borcu var ise o borç da bitene kadar düzenli ödeme yaptıktan sonra, borçlu kişi kara listeden çıkar. Kredi kara liste nedir? Sorusunun cevabı bu şekilde bir süreç ile devam eder ve Borçlu kişi kara listede iken hiç bir bankadan kredi çekemez. Mevcut olan kredi kartlarının dışında yeni bir kart alamaz. Borcu biter, kredi notu tekrar yükselir ancak o zaman tekrar kredi çekme imkânına sahip olur. Buda yaklaşık 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Eğer ödeme imkanınız varsa ödemelerinizi zamanında ödemeye gayret gösterin. Bu şekilde hem kredi notunuz yüksek olacak hemde bankalar ile olan ilişkileriniz normale dönecektir.

İcra gibi durumlar hem sizin hemde kefillerinizin canının oldukça sıkacaktır. İlk iki ay ödeme yapmamanız durumunda size ihtarname çekilecektir. Diğer ay ise evinize icra gelecektir.

KAYNAK : KREDİ HESABI