Kredi Risk Durumunu En Çok Etkileyen Faktörler

Son yıllarda bankaların bilişim sistemlerini daha etkili kullanmaları ile birlikte, artık müşterilerin diğer bankalar ile olan münasebetleri bile takip edilebilmektedir. Bir müşterinin ne kadar riskli olduğu, borcunu zamanında ödeyip ödemeyeceği gibi bütün bilgiler artık tek havuzda toplandığı için bütün bankalar müşteri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmektedir. Bu makalemizde özellikle müşterilerin bu ortak havuzda toplanan bilgileri ile oluşturulan kredi notunu etkileyen durumlar hakkında konuşup, aynı zamanda kredi risk durumunu en çok etkileyen faktörler hakkında kredi hesabı sitesi aracılığıyla bilgiler vereceğiz.

FİNDEX Nedir?

Bankalar arasında oluşturulan ortak istihbarat bilgileri sayesinde müşterilerin bilgileri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) toplanmakta ve bütün bankalar da bu yerden bilgileri toplayıp müşterilerine ona göre kredi vermektedirler. Ayrıca Limit Kontrol Sistemi sayesinde de aynı şekilde bankalar müşterileri hakkında diğer bankalardan ile bilgi toplayabilmektedir. Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz Findex zaten kredi notu denilince akla gelen ilk özel uygulama diyebiliriz. Kişiler de kendi kredi notlarını Findex’ten sorgulatabilirler.

KREDİ RİSK DURUMUNUZU NELER ETKİLEMEKTEDİR?

Banka müşterilerinin sadece kendi bankaları ile değil bütün bankalar ile yapmış oldukları her işlemi takip eder. Özellikle kredi kart ödemeleri, kredi taksit ödemeleri, banka kredili mevduat hesabının ödemeleri gibi birçok yönden müşteriler incelenir ve kişilerin borçlarını zamanında ödeyip ödemedikleri esas alınarak onlara özel kredi notu çıkarılır. Bunu son yıllarda bankalar ile ortak çalışan Findex  tarafından en iyi şekilde yapıldığını söyleyebiliriz.

Kredi Risk Durumunu Neler Etkilemektedir?

Müşterilerin kredi risk durumu ve seviyesi kredi notuna göre belirlenebilir. Kredi notunu etkileyen faktörler aynı zamanda kişinin risk durumuna da etki etmektedir. Kredi risk durumuna etki eden faktörler:

  • Müşterinin kredi kartı taksitlerini ödeme durumu
  • Müşterinin bankalara olan kredi ödemelerini nasıl yaptığı
  • Bankaya olan kredili mevduat borç hesabının zamanında kapatılıp kapatılmadığı
  • Devlete vergi borcundan dolayı herhangi bir takibe takılıp takılmadığı
  • Adına haciz-icra işleminin olmaması
  • Bankaya yapmış olduğu kredinin hemen kabul edilip edilmemesi( banka sizin kredi başvurunuzu her reddettiğinde sizin kredi notunuz daha da düşmektedir.)

Resmi Cezaların Ödenmemesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notu daha çok bankalar arasında uygulanan, müşterinin bankalar ile olan ilişkileri neticesinde kendisine verilen bir güvenlik risk raporudur. Kredi notunun yükselip azalmasına birçok etken vardır. Bunların en önemlileri bankalara olan borçların zamanında ödenip ödenmediğidir. Ama kredi notunu etkileyen diğer faktörlerin de olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Devlete olan bir borcumuz varsa ve bunu zamanında ödemezsek, takibe takılacağımızı unutmamalıyız. Özellikle trafik cezaları olsun diğer vergi ödemeleri olsun zamanında ödenmediği takdirde hakkımızda takip işlemlerinin başlatılmasına sebep olmaktadırlar. Yediğimiz cezaların zamanında ödenmemesi, muhatap olduğumuz vergi dairesi tarafından takibe takılmasına sebep olmakta ve bu da bankalar tarafından da görülmektedir. Bankalar size kredi verirken sadece bankacılık işlemlerinize bakmaz. Ayrıca devlete borcunuzdan ötürü adınıza bir takip işlemi olup olmadığına da bakmaktadır

Hakkınızda haciz –icra gibi bir işlem varsa bu kredi notunuzu oldukça etkileyecektir. Hatta bu takip işlemlerinizin devam etmesi durumunda bankalardan kredi çekmeniz imkansız hale gelecektir. Bu nedenle bankalar ile olan ilişkilerinizin bozulmaması ve özellikle de kredi notunuzun düşmemesi için, varsa mutlaka devlete olan ceza borçlarınızı ödemelisiniz.

KAYNAK : www.kredihesabi.com – İLGİLİ SAYFA