5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5’inci Esnaf ve Sanatkarlar Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ilgili bakanlar ve bürokratların katılımıyla  ATO Congresium’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 2012’den itibaren her iki yılda bir düzenli olarak yapılması kararlaştırılan şuraya 2014’te de katıldığını anımsatarak, alınan kararların hayata geçirilmesi bakımından 2014 şurasının oldukça verimli geçtiğini söyledi. Yine de eksik kalan hususların olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ama kazanılan oldukça önemlidir. Özellikle perakende ticaretinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanun esnaf ve sanatkarlarımız için adeta bir devrim niteliğindedir. Araçlarını yenilemek isteyen, ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyetiyle kolaylık getirdik. Yine vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemelerle finans destekleriyle esnaf ve sanatkarlarımızın nefes almasını sağladık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifler Merkez Birliği, kuruma borcu bulunan üyelerinin temerrüt faizini silerek esnafımıza ciddi bir kolaylık sundu.”

“Bu tablo, esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğinin en çarpıcı ifadesidir”

Birliğin 242 milyon liralık alacağının 147 milyon lirasını temerrüt faizi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tablo, esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğini en çarpıcı ifadesidir. İnşallah bu şurada alınacak kararlar esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır.” dedi.

Erdoğan, esnafın bilhassa bürokraside karşılaştığı sıkıntıların çoğunun küçük düzenlemelerle çözülebilecek mahiyette olduğuna işaret etti. Erdoğan, “Çıraklık ve kalfalık sistemi, yani mesleki eğitim esnaf ve sanatkarlarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Bu alanda atılacak her adımın Cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı özellikle belirtmek isterim.” ifadesini kullandı.

Şurada yapılacak değerlendirmelerin, tartışmaların, alınacak kararların hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, görüş, teklif ve tenkitleriyle şuraya katkı verecek herkese şükranlarını iletti.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin de Ahilik teşkilatıyla tesis edilen bir altyapı üzerine kurulduğunu dile getiren Erdoğan“Aynı şekilde Osmanlı demek, Ahilik teşkilatı demektir. Osmangazi, devletin başına Ahi usulüyle kılıç kuşanarak gelmiştir. Dolayısıyla millet olarak Anadolu’daki bin yıllık varlığımızın hem temel taşı hem de harcı esnaf ve sanatkarlarımızdır, onların inancıdır, ahlakıdır, gayretidir, mücadelesidir.” ifadelerini kullandı.

Toplumun değerlerini nesilden nesile aktarmada en büyük görevin, esnaf ve sanatkarlara düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çünkü esnafımız sadece dükkanının değil, onunla birlikte sokağının, semtinin, mahallesinin, ilçesinin, şehrinin ve ülkesinin de sahibidir. Kendisini öyle hisseder ve o şekilde hareket eder. Eğer bir yerde esnaf bu anlayışa, bu ahlaka sahipse orada arsızlık olmaz, orada hırsızlık olmaz, orada mağduriyet olmaz, orada haksızlık olmaz. Yok, eğer bir yerde bu işler alıp başını gitmişse oradaki esnaflarımız Ahilik ruhuna sahip çıkamıyor demektir.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: “Esnafımız tüccar, tüccarımız sanayici olacak”

Şura’nın açılış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Bakanlık olarak ticaretin güvenli yapılması ve kolaylaştırılmasına imkan sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ticaretin, istikrar ve güven üzerine kurulu olduğunu belirten Tüfenkci“Güven ve istikrar ekonominin hızlı işleyişinin olmazsa olmaz iki kuralıdır. Anadolu yüzyıllarca güvenli ticaretin merkezi olmuştur. Anadolu’da vücut bulan Ahilik teşkilatının günümüzdeki temsilcileri olan esnaf ve sanatkârımız, iktisadi ve sosyal hayatımızın omurgası, ekonomimizin temel direğidir.” diye konuştu.

Hükümet olarak ülke açısından esnaf ve sanatkârların öneminin farkında olduklarını ifade eden Tüfenkci, çalışmalarını da buna göre yürüttüklerini anlattı.

Esnaf ve sanatkârların acımasız rekabete ve ezici piyasa şartlarına karşı mutlaka korunması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Tüfenkci“Toplumumuzun omurgası olan esnaf ve sanatkârlarımızın omuzlarındaki yükü mümkün olduğu kadar hafifletmeyi ve destek olmayı en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz. Esnafımızı büyütüp tüccar haline getirmeyi, tüccarımızı büyütüp sanayici yapmayı hedefliyoruz.”şeklinde konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrasında esnafın birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğini ifade eden Bakan Tüfenkci, söz konusu girişimin ekonomik faaliyetlerin kesintiye uğramadığını ve esnafın milli iradenin yanında olduğunu aktardı.

Ülkenin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine herkesten önce esnaf ve sanatkârların sahip çıkacağını vurgulayan Tüfenkci“Ülkemize, insanımıza, esnaf ve sanatkârlarımıza, tüccarımıza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz. Nereden, ne adına gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşı esnafımızla birlikte aynı kararlılıkla mücadele edecek, aynı duruşu sergileyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde FETÖ, PKK, PYD ve DEAŞ ile mücadeleye kesintisiz devam edeceklerini ifade eden Tüfenkci, teröre inat üretime devam edeceklerini ve ülkenin gelişmesi için daha çok çalışacaklarının altını çizdi.

Bakan Tüfenkci, AK Parti hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkârların devlet destekli kullandığı kredilerin rekor seviyelere ulaştığına dikkati çekerek, Bakanlık olarak gerçekleştirdikleri diğer faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.

– “Esnaf ve sanatkârları güçlendirecek yolu çizeceğiz”

Ülkenin potansiyelini daha hızlı biçimde harekete geçirmek için gayret gösterdiklerini dile getiren Tüfenkci“Bu amaçla esnaf ve sanatkâr sektör analizlerini devam ettiriyoruz. Proje kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınıyor ve ülkemizin esnaf-sanatkâr haritası çıkarılıyor. Böylece esnaf ve sanatkârlarımıza sektörlere özel vizyon çizeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, gerçekleştirilen 4. şurada çeşitli başlıklar altında önemli kararlara imza atıldığını anımsatarak, 5. şuranın temel hedefinin ise 2023 hedefleri doğrultusunda, esnaf ve sanatkârları güçlendirecek yolu çizmek olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül de şuranın esnaf ve sanatkarların geleceğe yönelik makro politikalar oluşturmaya yardımcı olacağını vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz’da demokrasiye sahip çıkmak için canlarını siper ettiklerine işaret ederek, “Sizin sayenizde başım dik Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkabiliyorum.” diye konuştu.

KAYNAK : GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI