Kredi Geri Ödenmezse Ne Olur?

Bankadan ihtiyaç kredisi, araç kredisi ya da konut kredisi çekmiş olabilirsiniz. Ve bu krediye göre bir ödeme planı yapmış ve buna göre de kredi taksitlendirmesine gitmiş olabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda işler yolunda gitmeyebilir ya da hiç beklenmedik bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden de bankaya olan borcunuzu uzunca bir süre ödeyememe  ya da hiç ödeyememe gibi bir durumla karşılaşma durumunuz ortaya çıkabilir. Böylesi olumsuz bir durumda acaba, banka kredi hesabı borcumu geri ödemezsem ne olur, icra takibi başlar mı, ya da en kötüsü hapis cezası alır mıyım? Gibi sorular aklınızı kurcalayacaktır. Bu yazımızda bunların cevaplarını bulacaksınız.

  Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Öncelikle çektiğiniz ve ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüz kredi, konut kredisi ya da araç kredisi ise durumunuz biraz daha kötü görünmektedir. Çünkü banka evinize ya da aracınıza ipotek koyarak size kredi verir. Ve bu kredi taksitlerini ödemediğinizde banka ipotek ettiği ev ya da arabanızı maalesef sizden alacak ve çok düşük fiyatlarla haciz ihalesi yöntemi ile satışa sunacaktır ki, bu da sizin için ayrı bir yıkım olacaktır. Bankada bu noktada duygusallık yoktur. Evinizin değeri, örnek verecek olursak, 200.000 TL olduğunu düşünürsek ve banka eve el koyup satışa çıkaracaksa, bu satış miktarı evinizin %60 oranı değerinde olacaktır ki o da 120.000 TL yapar. Banka bu rakama da evinizi ihale usulü satamazsa, ikinci bir ihale yapar ve bu sefer %40 değer biçilir. Bu da 80.000 TL yapar. Yani sizin eviniz 200.000 TL ‘ye değil 80.000 TL’ye satılacaktır. Ve daha bitmedi. Eğer bakaya olan borcunuz 80.000 TL üzeri ise kalan da hanenize borç yazılacak ve banka bunun için ayrıca bir idari takip yapacaktır.  Böyle bir durumla karşılaşmamak için, evinizi uygun bir fiyatla elden çıkarıp bankaya olan borcunuzu kapatmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankadan ihtiyaç kredisi çekip ödeyemediğinizde ne olur? Taksitleri 2 ay boyunca ödemediğiniz taktirde banka size uyarı yazısı yazacaktır. Ve kredinizi ödemenizi isteyecektir. Bu süre 3 aya çıktığında, banka size tekrar uyarı yazısı yazıp, borcun tahsilini isteyecektir. Ve ek olarak size 7 gün daha vereceklerdir. Bu 7 günlük bekleme süresine rağmen borç ödenmezse artık hukuki yollara başvurulur. Banka artık bu takibi avukata havale eder ki bu süre zarfından sonraki bütün avukatlık masrafları sizden tahsil edilecektir. Avukat adres değiştirmiş olsanız bile telefon operatörlerinden ya da farklı şekillerde ikamet adresinizi bulup size ulaşmaya çalışacaktır. Ve size ara yol önerilecektir. Çünkü bankalar ne olursa olsun sizden parasınız bir şekilde tahsil etmek isteyecektir. Sizin en kötü senaryoda, hapis cezası almanızda bile bankanın burada bir kazancı olmayacağı gibi bir zararı ortaya çıkacaktır. Onun için mutlaka sizle bir yapılandırma anlaşması yapmak isteyecektir. Bu geçen sürelerde de borçların üzerine faizlerin işlediğini unutmayın.

DİKKAT!!!

Kredi borcunuzu ödemezseniz ve üzerinizde de herhangi bir mal yoksa o zaman bankalar adli bir yaptırım da uygulatamazlar. Hakkınızda işlem yapamazlar. Çünkü borcunuzu ödeyemiyor ve paranız da yoktur. Ama burası çok önemli: eğer bankanın size sunmuş olduğu yeni yapılandırma sözleşmesini kabul eder imzalarsanız, artık bu borcu ödemek zorundasınız. Eğer ödemezseniz artık bir hapis cezası ile karşılaşma durumunda kalabilirisiniz. Onun için borcu ödeme durumunuz yoksa yeni bir sözleşme imzalamamanız sizin lehinizedir.

Not: Uzun süre ödenmeyen borçlar takibe düşeceği için, bu kredi notunuzu çok düşürecek ve Merkez Bankası nezdinde kara listeye gireceksiniz. Bu da en az 5 yıl hiçbir bankadan kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca borçlarından dolayı banka ömür boyu peşinizi bırakmayacaktır. Asgari ücretli bir işte çalışsanız bile maaşınıza haciz koydurarak, düşük de olsa maaşınızdan kesinti yapacaktır.

Banka kredisini ödeme konusunda beklenmedik bir maddi çıkmaza girdiyseniz;  ve bunun sebebi, grev, kıtlık,afet, deprem vb. gibi büyük toplumsal bir olay ise ve de bu olayda sizin bir etkiniz olmadığı halde maddi anlamda etkilenmişseniz, bu sebeplerden ötürü de borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz, sizin durumunuzu belirten “ Kredi Geri Ödemelerinde Mücbir Sebep ” isimli yazımızı mutlaka okuyun

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Taksit Sayısı Artırıldı başlıklı makalemizde Kredi kartı Taksit Sayısı, on iki taksit ve Taksit Sayısı Arttı hakkında bilgiler verilmektedir.

KAYNAK : KREDİ HESABI