Bankaların Kara Listesi Nedir ?

Kara liste, bankacılık sektörünün en tehlikeli uygulamalarından biri olarak dikkat çekmekte. İsmi bile yeterince ürkütücü olan bu listeye girmeyi kimse istemez. Elbette banka kara listelerinden uzak durmak için dikkatli olmanız gereken bazı önemli hususlar söz konusudur. Bu hususlara dikkat etmeniz durumunda bankaların kara listesine girmez, aksine bankalar tarafından çalışılmak istenen bir kişi haline gelirsiniz.

Kara liste sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yönetilmektedir. Bankalar, hesap kesim tarihi geldiğinde müşterilerine ödemeleri gereken tutarı posta, kısa mesaj ya da e-mail yoluyla iletirler. Banka müşterileri, hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde borçlarını ödemelidirler. Son ödeme tarihi geçtiği halde ödenmeyen borçlar gecikmeye girer ve ödeme yapılmayan her gün gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi, belirlenen tarihe kadar devam eder. Ödemesi henüz yapılmayan borçlar, belli bir süre sonra bankanın idari takip birimine aktarılır. Bu süre zarfında müşteriye sık sık bilgilendirme yapılır. Banka müşterisi borcunu hâlâ ödemiyorsa dosya avukata tekabül eder ve kişi hakkında dava açılır. Bu durumda kayıtlar Merkez Bankası’na da gönderilir.

Merkez Bankası, bankalar tarafından gelen talepleri değerlendirmeye alarak kişiyi kara liste adı verilen listeye alır. Merkez Bankası kara listesine giren kişinin banka sicili bozulur ve kredi notu ciddi oranda düşer. Kişi, artık kara listededir ve bankacılık işlemlerini yaparken oldukça zorlanır. Bu kişi, 5 yıl boyunca kara listede kalır. Başka bir bankaya gittiğinde dahi karşısına daha önce yaşadığı bu sıkıntı çıktığından kredi kullanamaz, kredi kartı talebinde bulunamaz ve bankadan çek, teminat mektubu gibi değerli evraklar alamaz. 5 yıl geçtikten sonra Merkez Bankası kayıtları silinir ve kişinin sicili temizlenmiş olur.

Kara listeye girmek kolay, fakat çıkmak bir hayli zordur. Banka işlemleri esnasında dikkatli olmak, bu bağlamda büyük gereklilik arz eder. Ödenemeyecek borçların altına girilmemesi, borçların geciktirilmemesi gerekmektedir. Kişilerin ödeme planı oluştururken bu hususa dikkat etmeleri ve hesap kesim tarihini ödeme yapabilecekleri günlere almaları gerekir. Aksi takdirde ödenmeyen borçlar nedeniyle Merkez Bankası kara listesine girilir ve yukarıda saydığımız tüm olumsuz durumlar birer birer ortaya çıkmaya başlar.

KAYNAK : www.kredihesabi.com  , haber kaynağı  , resim kaynağı