Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çektikten sonra ölen vatandaşların durumunu ne olacağı ve bu kalan borçların nasıl ödeneceği çoğu kez tartışma konusu haline gelmektedir. Özellikle ölen vatandaşın ailesi ve banka arasında sorun çıkaran bu meselenin izahı için bu makalemizi kaleme aldık. Bu makalemizde ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusuna yanıt verdik. Normal hayat koşullarında neredeyse herkesin başına gelebilecek bir olumsuz durumdur bu. Kaç yaşında olursak olalım ölümün saatini bilemediğimiz için bu gibi bir durumla karşılaşma olasılığını düşünerek hareket etmekte fayda vardır.

Bankalardan kredi çekilirken, bankanın size yapmış olduğu hayat sigortası vardır. Hayat sigortası sayesinde banka sizin ölmeniz durumunda, borcun tamamını sigortadan karşılar. Peki borçlu vatandaşın ölmesi sonrası, banka borcun tamamını sigorta şirketinden karşılıyorsa neden borçlu kişinin ailesi ile banka karşı karşıya gelmekte hatta mahkemelik olmaktadır? Bu durumun bazı temel sebepleri vardır.

Bunların başında kişinin hasta olduğunu bilmesine rağmen bu konuda bankayı bilgilendirmemesidir. Eğer kişi bankaya kredi başvurusu yaptığında, halihazırda ölümcül bir rahatsızlık taşıyorsa bunu bankaya bildirmek durumundadır. Bunu yapmadığı taktirde ölmesi durumunda banka bu borcu aileden tahsil etme yoluna gidecektir. Kredi çekecek kişi eğer hastaysa bunu banka talep etmesi bile bildirmesi daha uygun olacaktır. Hasta olduğunu bildirmek zorunda mı peki? Aslında bunun resmi bir zorunluluğu yoktur. Bu aşamada sorumluluk bankaya ait olmaktadır.

Kredi İçin Sağlık Raporu İstenilmesi

Banka, kredi başvurusunda bulunan kişi ne kadar genç ve sağlıklı görünürse görünsün yine de bu kişiden bir sağlık raporu istemesi gerekmektedir. Ama birçok banka gençlerden bunu istememektedir. Daha çok yaşlı kişilerden ve ölüm riski fazla olan müşterilerden bu raporları istemektedir. Banka gençlerden, tam teşekküllü bir hastaneden rapor almalarını isterse, bu müşteriler için yoğun bir zahmet anlamına geleceği için kredi çekmekten vaz geçip başka bankalara yönelebilirler. Bankalar da bu durumu göze almaz ve en kolay yoldan kredi işlemlerini hallederler. Daha sonra da ölüm gibi bir durum ortaya çıktığında da hem banka hem da ölen kişinin ailesi mağdur olur.

Şayet bankadan çekmiş olduğunuz krediyi kullanırken hastalanırsanız o halde ne banka ne de sigorta şirketi sizin ailenizden para isteyemez. Zaten hayat sigortasının amacı budur. Kişi kredi çektikten sonra ölürse bu kişinin borcunun ödenmesi içindir. Burada en önemli husus şudur: kişi kredi çektiği sırada ölümcül bir hastalık taşıyor mu taşımıyor mu? Hasta olduğu bankaca bilinmesine rağmen bu kişiye kredi kullandırılırsa sorumluluk yine borçlu kişiden çıkmış olur. Çünkü banka bazı şeyleri peşinen kabullenmiş olur.

Hayat Sigortası Yaptırmayanların Borçlarını Mirasçılar Öder!

Hayat sigortası yaptırmayan borçlu kişinin ölmesi durumunda ise bu borçların tamamı ölen kişinin yasal mirasçılarına kalır. Özellikle yaşlı müşterilerine hayat sigortası yaptırmaya yanaşmayan bankaların da amacı da tam olarak da budur. Kişi ölürse en azından bu kalan kredi taksitlerini yasal mirasçıları ödesin şeklinde bir planlama yapar. Yaşlı müşteriler de bunu kabul ederse ancak kredi başvuruları onaylanır.

KAYNAK : www.kredihesabi.com – İLGİLİ YAZI