Kredi Taksitlerinin 2021 Yılında Ertelenmesi

Esnaf ve Sanatkarlarımızın Kooperatifimiz kefaletiyle veya doğrudan Türkiye Halk Bankası’ndan 31 Aralık 2020 tarihinde ve öncesinde Hazine Faiz Destekli kredi kullanmış oldukları kredilerin 01 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasındaki taksitleri aşağıdaki şartlara göre ertlenmiştir;

  • Erteleme işlemleri faizli olarak yapılacaktır. Alınacak faiz kredinin faiz oranı üzerinden hesaplanacaktır.
  • Takibe alınmış taksitler ertelenmeyecektir.
  • Ertelenecek taksitler; faiziyle birlikte kredide kalan taksitlere bölünüp taksitlerin üzerine eklenerek yapılacaktır. Örneğin Şubat ayında faiziyle birlikte 5.000,00 TL bir taksitiniz var ve kredinizde 10 tane taksit kaldı. 5.000,00 TL tutarını 10 taksite bölerek yani kalan her taksite 500,00 TL ekleyerek erteleme işlemi yapıyorsunuz.
  • Taksitinizi ertelemek istiyorsanız vade tarihinde ödemediğinizde sistem tarafından otomatik olarak ertelenecektir. Örneğin 05 Şubatta bir taksitiniz var eğer 05 Şubatta ödemezseniz sistem taksitinizi erteliyor.
  • Taksitinizi ertelemek için herhangi bir talebinize gerek yoktur, sadece vade tarihinde ödememeniz yeterlidir. Ancak otomatik ödeme talimatınız varsa ve bankadaki hesabınızda para bulunursa sistem otomatik olarak taksitinizi tahsil edecektir.
  • Ayrıca bu erteleme kapsamında kredi taksitleri ertelenenler erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmamalıdırlar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Covid-19 Salgını Nedeniyle Zarar Gören Esnaf ve Sanatkârların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Karar (Karar Sayısı: 3489) ‘ına buradan ulaşabilirsiniz.