Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Vatandaşın bankadan çekmiş olduğu kredilerin taksitlerini zamanında ödemesi ya da kullanmış olduğu kredi kartın borcunu düzenli ödeyip ödememesi gibi faktörlerin genel anlamda onun kredi notunu belirlediğini söyleyebiliriz. Kredi notunun vatandaşların bankalar nezdinde aslında bir risk göstergesi olduğunu biliyoruz. Onun için kredi notunun yüksek olması banka müşterilerinin kredi ödemelerinden tutun da daha birçok bankacılık işleminde hayati öneme sahiptir.

Bundan dolayı kredi puanının yüksek olması oldukça mühimdir. Peki kredi notunu yükseltme yöntemleri nelerdir?  Banka puanını arttırmak için ne gibi önlerler almalı ya da nasıl bir yol izlemeliyiz. Bunun için kaleme aldığımız yazımızı sonuna kadar okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bankalar kendi aralarında anlaşarak Kredi Kayıt Bürosu adı altında bir birim kurmuşlardır. Bu birim bankalar ile çalışan bütün müşterilerin bilgilerini toplayarak, talep edilmesi durumunda bankalarla ile paylaşmaktadır. Bu bilgiler daha çok müşterinin banka yolu ile yapmış olduğu fatura ödemeleri, kredi kartı kullanımı ve ödemeleri, banka kredisi taksit ödemeleri ve daha birçok işlemin takip edilmesidir. Bu işlemler müşterinin banka ile olan ilişkilerinin sağlıklı olup olmadığını göstermesi bakımından oldukça önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka ile ilgili işlemlerinizde yaşamış olduğunuz sorunlar nedeni ile ya da ödemelerinizdeki gecikmeler nedeni ile kredi notunuz düşürülmüş olabilir. Peki kredi notu tekrar nasıl yükseltilir? Kredi notunun yükseltilmesi için kullanılacak yasal pek çok yöntem vardır. Bunları alt başlık olarak tek tek sıralamak anlaşılması bakımından önemlidir. Öncelikle kredi notunuzun ne kadar çok düştüğünü öğrenmek için bir kredi sorgulaması yapmalısınız.

Bunun için bazı yöntemler vardır. Bunların içinde en yaygın olanı internetten sorgulamadır. Findekx denilen özel bir site sayesinde kredi notunuzu birkaç dakikada öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama için Findekx’e üye olmanız yeterlidir. Sadece birkaç TL karşılığında bu sorgulama sonrası kredi notunuz doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuz eğer düşük çıkarsa bu sizin için bankacılık anlamında bazı sorunlar oluşturabilir. Bunların önüne geçmek için kredi notunuzu hemen yükseltmek için çareler aramalısınız. Size notunuzu yükseltmek için tavsiye edebileceğimiz bazı yöntemler şunlardır.

Kredi Kartı Borçlarınızı Kapatın

Bankaya ödenmemiş kredi kartı borcunuz varsa onları vakit kaybetmeden hemen kapatmalısınız. Kredi kartlarının asgari tutarını ödemeniz de kredi notunuzu düşürebilir. Bu nedenle asgari ödeme değil borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. İlk yapacağınız işlem bu kredi kartları borcunuzu ödemek olmalıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Borcunuzu Ödeyin

Bankada tanımlı kredili mevduat hesabınız varsa ve bunu kullanmışsanız bunun gününün geçmesi kredi notunuzu oldukça olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle bu kredili mevduat hesabınızın borcunu son ödeme günü geçmeden kapatmalı ya da günü geçmiş ödemenizi hemen yapmalısınız. Bu şekilde hem ek faiz ödememiş olacaksınız hem de kredi notunuzun daha da düşmesini engellemiş olacaksınız.

Otomatik Ödeme Talimatı Vererek Kredi Notunuzu Yükseltin

Eğer kredi notunuz düşükse bankaya otomatik ödeme talimatı vererek biraz olsun kredi notunuzun düzelmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile yapmanız gereken banka ödemeleri aksamayacağı için kredi notunuz da bu sebeple zamanla bir yükseliş trendine girecektir.

KAYNAK : www.kredihesabi.com – İLGİLİ YAZI