KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nedir Gerekli Evraklar

KOSGEB orta ve küçük ölçekli işletmelere devlet desteğinin verilmesi için aracı bir kurum olarak çalışmaktadır. İş verenlere, yeni işletme açacak olanlara gerekli eğitimleri ve danışmanlık hizmetlerini vererek, onların daha iyi şartlarda nasıl çalışabileceklerine dair yardımda bulunur. KOSGEB destekleri genelde geri ödemesiz olurken bazı kredilerde ise faizsiz bir şekilde geri ödemeler mevcuttur. Bu yazımızda KOSGEB kredisi nasıl alınır şartları nelerdir ve gerekli evraklar hangileridir sorularına yanıt vereceğiz. Siz de KOSGEB desteği almak istiyorsanız bu yazımızda merak ettiğiniz tüm konular hakkında soru cevap şeklinde istediğinizi bulabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi almanın birkaç yolu vardır. KOSGEB bir standart olarak vermiş olduğu krediler vardır: Bunlar 50 bin TL geri ödemesiz hibe şeklinde bir limit iken, diğeri de 100 bin TL faizsiz iş yeri açma kredisidir. Ama bu iki kredi dışında ayrıca KOSGEB esnaflara 50 bin TL faizsiz işletme kredisi vermektedir. Bu kredilerin başvuru süreçleri farklıdır.

Örneğin, 50 bin hibe için KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna katılım olması ve bu kurs sonrası kişilerin iyi bir iş planı  yapması gerekmektedir. İş planı kabul edilen bayan ve erkeklere 50 bin TL hibe ve bunun yanında talep olması durumunda 100 bin TL faizsiz kredi desteği verilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursu için bakınız

KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Vermektedir?

KOSGEB esnaf grubunda olan neredeyse herkese kredi ve hibe vermektedir. Esnaflık ile geçimini sağlayan, üretim yapan herkes KOSGEB’e başvuru yapabilir. Bunun yanında KOBİ derecesinde büyük olan bazı işletmeler de KOSGEB kredisi için başvuru yapabilir. İşletmelerin yıllık cirosunun 50 milyon TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanında işletmede çalışan kişi sayısının da 250’nin altına olması gerekmektedir.

KOSGEB Kaç Para Hibe Verir

KOSGEB hibesi geri ödemesi olmayan devlet katkılı hibelerdir. Bu hibelerin alınması sonrası geri ödeme söz konusu değildir. KOSGEB hibe desteği şu anda Bakanlar Kurulunca belirlenmiş olup 50 bin TL ile sınırlıdır. Bu hibe desteği kadınlar için yapılan toplam harcamanın %90 ve erkekler için ise %70’i şeklinde verilmektedir.

Sermayesiz KOSGEB Kredisi Alınır Mı?

Sermayesi olmayan kişiler KOSGEB hibelerinden yararlanamaz. Çünkü, KOSGEB’in kredi ve hibe verme mantığı kısaca şu şekildedir;  Kişi önce KOSGEB’den kredi almaya hak kazanacak ve sonrasında iş planını kabul ettirdikten sonra kendi cebinden harcama yaparak dükkanını açacaktır. Daha sonra da KOSGEB’e başvuru yapıp yaptığı harcamaların 50 bin TL’sine kadar hibe alacaktır. Ama bazı KOSGEB danışmanlık firmaları kredi başvuru sürecinde destek oldukları gibi, sermayesi olamayan girişimcilere de dükkan açmaktadır. Paralarını da daha sonra KOSGEB’den geri alabilmektedir. Bu da bir seçenek olarak kabul edilebilir.

5 Adımda KOSGEB kredisi alma teknikleri için buraya bakınız.

Kredi Borcu Olan KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

Bankalara kredi borcu olan kosgeb kredisi almak için yapmış olduğu başvuruda, eğer hibe için başvuru yaparsa kendisine sorun çıkartılmaz. Ama geri ödemesi ola yani 100 bin TL kosgeb kredisine başvuru yapılması durumunda bu sefer hem KOSGEB hem de KOSGEB anlaşmalı banka kişinin kredi siciline ve kredi risk durumuna bakacaktır. Sorunlu ve limiti düşük kişilere büyük ihtimal kredi çıkmayacaktır.

KOSGEB Kredi Çıktıktan Sonra Denetleme Olur Mu?

KOSGEB kredisi kullanan kişilerin aldıkları hibelerin nereye kullandıkları sorgulanır. Kredisini zamanında ödeyebilmek ve yapılan hibelerin doğru kullanılmasını sağlamak için KOSGEB müfettişleri zaman zaman denetim yaparlar. Eğer denetimde bazı sorunlar görülürse, KOSGEB kredi desteği kesilebilir. Bu denetimler desteğin devam ettiği 3 sene boyunca devam etmektedir.

Dükkan Sahibi Esnaf KOSGEB Başvurusu Yapabilir Mi?

Dükkanı olan esnaflar ikinci dükkan için ya da dükkanlarını daha da büyütmek için KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi başvurusu yapabilir. Ama KOSGEB hibeleri yeni iş yeri açmak isteyen ve vergiye tabi olmayanlar için geçerlidir. Yani özetle, hükümetin zaman zaman çıkardığı 50 bin faizsiz kosgeb kredisine başvuru yapılabilir; ama KOSGEB’in sürekli verdiği 50 bin hibeye başvuru yapılamaz.

KOSGEB Desteği Hangi İllere Verilmektedir

KOSGEP kredi ve hibe desteklemeleri her ilde vardır. Ama bazı illerde KOSGEB destekleme oranları daha yüksektir. Örneğin bazı illerde KOSGEB destek oranı %65 iken bazı illerde ise bu oran %70’e çıkmaktadır. KOSGEB desteklenen iller; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana, Aydın, Samsun, Sivas, Urfa, Gaziantep, Maraş, Manisa, Antalya ,Mersin gibi iller ilk sırada yer almaktadır.

KOSGEB Kredi Limiti

  • KOSGEB kredi limiti olarak geri ödemesiz hibeler için 50 bin TL
  • Geri ödemesi olan krediler için 100 bin TL kredi limiti belirlemiştir.
  • Bunun yanında bazı illerde bayanlara %90’a kadar kredi hibe oranı verilmektedir.
  • Örneğin, Mardin ilinde KOSGEB desteği alan bir bayan, yapacağı harcamalar için %90 hibe alabilir.

KOSGEB Ticari Araç Kredisi

KOSGEB esnaflar için ticari araç kredisi vermez. Ama bu KOSGEB işletme kredileri arasında 50 bin TL hibe kredi için geçerlidir. Bunun yanında Kosgeb’in verdiği 50 bin TL faizsiz krediler ticari araç alımı için kullanılabilir. Zaten geçtiğimiz sene birçok esnaf bu kredileri ticari araç için kullanmıştır. Ama yeni kredi başvurularının ne zaman olacağı henüz belli değildir.

KAYNAK : www.kredihesabi.com – İLGİLİ YAZI