Vitrin Dergisi 274. Sayısı Yayında

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından hazırlanan VİTRİN isimli derginin 274. sayısını BURADAN indirebilirsiniz. Aşağıda ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkan Sayın Bendevi PALANDÖKEN’in Başyazı başlıklı yazısı bulunmaktadır.

Esnaf ve Sanatkâr camiasının değerli başkanları, Vitrin Dergisinin sevgili okurları, hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni Ekonomi Reform Paketi, esnaf ve sanatkârlarımız açısından çok önemli iyileştirmeler getiriyor. Basit usulde vergilendirilen 850 bin esnafımıza getirilen vergi muafiyeti, zaten zor geçinen esnafımıza büyük bir destek olacak. Yeni düzenleme ile noter tasdiki, muhafaza ve bildirim yükümlülükleri gibi çeşitli masraf kalemleri, basit usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkârımızın üzerinden alınacak.

Yıllardan beri dile getirdiğimiz “perakende ticaretin düzenlemesinde, dünya ne yapıyorsa biz de onu yapalım” görüşümüzün, açıklanan Ekonomi Reform Paketinde dikkate alınmış olması son derece sevindirici. Perakende piyasasının düzenlenmesinde AB mevzuatına uygun yeni düzenlemelerin getirilecek olması, esnaf ve sanatkârımızın en önemli sorunlarından birinin çözülmesi için atılmış büyük bir adım olacaktır.

Güzel ülkemiz Türkiye, bulunduğu coğrafya itibariyle çağlar boyunca depremlerle, sellerle ve kuraklıklarla karşı karşıya kalmış ve bu doğal afetlerden büyük zararlar görmüştür. Bu büyük felaketlerden en çok zarar gören kesimlerden biri de her zaman esnaf ve sanatkârlarımız olmuştur. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile”2021 Afet Eğitim Yılı” kapsamında imzaladığımız bir protokol ile esnaf ve sanatkârlarımız doğal afetler konusunda, konunun uzmanları tarafından eğitilecekler ve böylece toplumun önemli bir kesimi afetlere hazır hale getirilmiş olacak. Bu eğitimlerin camiamızın afetler konusundaki bilincini artıracağını ve gerekli tedbirleri afetten önce almayı öğreneceklerini umuyorum.

Türkiye’de çatısı altında en çok kadın üye barındıran meslek örgütü olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü unutmadık. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pek- can ile çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve TESK’e bağlı odalarda başkanlık yapan kadın esnaf ve sanatkârlarımızla video konferans yoluyla gerçekleştirdiğimiz toplantıda, kadın oda başkanlarımız nezdinde, başta esnaf ve sanatkâr kadınlarımızın olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık. Girişimci, çalışan, üreten, ailenin direği kadınlarımızı unutmadık, unutmayacağız.

Önümüzdeki sayılarda yeniden bir arada olmak dileğiyle hepinizi en samimi duygularımla selamlıyorum, sevgilerimi sunuyorum.